آخرین تحولات صنعت رمزارزها

چند نکته جهت حفاظت از دارایی‌های دیجیتال

یک نظر شخصی بر اساس آخرین تحولات صنعت رمزارزها و نکته مهم هرگز با IP ایران از Explorer بلاکچین‌های مختلف استفاده نکنید.
نکاتی جهت حفاظت از دارایی‌های دیجیتال

اولین نکته اینکه هرگز با IP ایران از Explorer بلاکچین‌های مختلف استفاده نکنید. اگه نمی‌دانید Explorer چیه سرویس‌هایی مثل Etherscan.io یا Tronscan.org یا Bscscan.com و… که شما با جستجوی آدرس کیف پول یا ID تراکنش‌ها می‌تونید موجودی یک آدرس یا نقل و انتقالات اون و یا وضعیت کانفرم شدن تراکنش‌ها رو کنترل کنید.

نکته دیگر اگر بیتکوین نگهداری می‌کنید ترجیحا Full Node راه‌اندازی کنید. دیگر رمزارزها رو هم بررسی کنید اگر کیف پول فول نود دارید از آن استفاده کنید. ایمن‌ترین راه برای نگهداری رمزارزها استفاده از کیف پول فول نود است. اگرچه استفاده ازشون به نسبت کیف پول‌های معمولی چندان راحت نیست و دائما باید آپدیت‌های سنگینی انجام بدین اما از نظر امنیت حرف اول رو می‌زنن.

ارزهای دیجیتال شما در کیف پول‌های معمولی (لایت نود) مثل تراست والت و… هم مادامی که کلمات ریکاوری یا کلید خصوصی رو در اختیار دارید امن است و نکته مهم اینکه اما چون از طریق یک واسطه به Full Node که متعلق به خودتون نیست متصل می‌شین ممکنه دیتایی مثل IP شما و کلیدهای عمومی شما ثبت بشه.

هیچ‌کس بدون داشتن کلید خصوصی هیچ دسترسی به رمزارزهای شما نداره اما می‌توانند موقعیت مکانی شما را با سرویس‌هایی مثل CipherTrace دیتکت کنند و آدرس‌های شما را به عنوان آدرس مرتبط با کشورهای تحریمی برچسب بزنن و به محض انتقال به صرافی‌های متمرکز (جایی که کلید خصوصی متعلق به شما نیست.) به مشکل بخورید.

یا در مواردی مثل استیبل‌کوین‌های متمرکز ممکنه موجودی شما داخل کیف پول خودتون فریز بشه.

۳- سعی کنید از صرافی‌های داخلی به سرویس‌دهنده‌هایی که به سیستم‌های CipherTrace مجهز می‌شن یا برعکس انتقال انجام ندین.

۴- در ارتباط با استیبل‌کوین‌های متمرکز نکته ای که وجود دارد همچون Tether و USDC و PAX و… که امکان فریز کردن موجودی یک آدرس رو دارند، من شخصا راهکار جایگزین بدون ریسکی پیدا نکردم.

بعضی درباره راهکار غیرمتنرکز مثل MakerDao می‌پرسند باید بگم پشتوانه استیبل‌کوین غیرمتمرکز Dai قبلا فقط اتریوم بود اما الان به جز اتریوم استیبل‌کوین‌های متمرکز مثل USDC و… هست که این خودش از نظر من مشکل‌سازه.

نکته دیگر اینکه  اگر ریسک نوسان و Stable نبودن قیمت رو می‌پذیرید، بیتکوین در صورت نگهداری صحیح امن‌ترین گزینه است. باید بپذیریم که در شرایطی هستیم که بین امنیت دارایی دیجیتال و مواردی مثل راحتی یا نوسان قیمت یکی رو باید ترجیح داد.

این یک نظر شخصی بر اساس آخرین تحولات صنعت رمزارزهاست. من توصیه نمی‌کنم که از نظرات من پیروی کنید و حتما خودتون بررسی کنید (DYOR) و نظر کارشناسان دیگر ر جویا بشید.

اوج آلایندگی بیت کوین مربوط به سال گذشته بود