دومین نسل از فناوری بلاک چین

کاربرد اتریوم و قرارداد های هوشمند

اتریوم برای غیر متمرکز کردن هر سرویسی و استقلال برای انجام امور می تواند کاربردی باشد که در نوع خود بی سابقه است .

کاربرد اتریوم و قرارداد های هوشمند

از آنجا که اتریوم شناخته شده ترین و معروف ترین پلتفرم قرارداد های هوشمند غیر متمرکز است یعنی زندگی در یک دنیای بدون واسطه و کاملا غیرمتمرکز را برای ما فراهم می کند.

اتریوم به‌عنوان دومین نسل از فناوری بلاک چین شناخته می‌شود. به‌وسیله بلاک چین اتریوم می‌توان کارهایی انجام داد که شاید بیت کوین و بلاک چین بیت کوین نتوانند از پس آنها بر بیایند . اتریوم متن باز است یعنی  توسعه دهندگان می توانند برنامه های غیر متمرکز را به وجود آورند.

رویکرد این سیستم همتا به همتا است و فعالیت ها و تعاملات ایجاد شده در آن توسط کاربران پشتیبانی می شود. پیکره ی اتریوم توسط نود ها پشتیبانی می شود که این نودها همان شرکت کنندگان شبکه هستند و کل بلاکچین را در سیستم خود دارند. به همین دلیل قوانین مورد توافق شبکه را رعایت می کنند و امنیت آن را ارتقا می دهند. در نتیجه انجام این کار هم پاداش دریافت می کنند. و در نهایت این فرایند قابل اعتماد هم هست.

کاربرد اتریوم و قرارداد های هوشمند

اتر یاEther ، دومین ارز دیجیتال بعد از بیت کوین است که البته ویژگی های آن فراتر از یک ارز دیجیتال معمولی می باشد.

کاربرد و جذابیت اتریوم از آن نظر است که مردم بدون نیاز به واسطه ها می توانند معاملات خود را انجام دهند، برای ثبت قرارداد هایشان اقدام کنند و برای دریافت خدمات مالی و غیر مالی از برنامه های غیرمتمرکز استفاده نمایند.

این برنامه ها توسط خود مردم تحت کنترل درآمده اند و هیچ سیستم یا نهاد یا سازمانی روی آن کنترل و نظارت ندارد. همه چیز در دست کاربران است و تصور چنین دنیایی برای همه ما لذت بخش و قابل اطمینان است.

قوانین شبکه اتریم توسط قرارداد های هوشمند انجام می شوند و مورد توافق عمومی هستند. از آنها برای انجام خودکار تراکنش ها و اقدامات خاص در شبکه استفاده می شود و به طور کلی نگرانی در مورد درستی آنها وجود ندارد.

به اعتقاد بسیاری از افراد قرار داد های هوشمند در آینده بسیار مورد استفاده قرار خواهند گرفت و جایگزین قرارداد های موقت یا سنتی می شوند.در اینجا چند چند مورد از کاربرد های شبکه اتریم و قرارداد های هوشمند را به اختصار بررسی می کنیم:

در ابتدا باید بدانیم قرارداد هوشمند چیست چه کاربردی دارد؟

قرارداد های هوشمند کدهایی هستند که بر روی بلاکچین اجرا می شوند. این کد ها پس از آنکه شرایط از قبل تعیین شده پیش آمد،بلافاصله دستورات را اجرا می کند. هیچ کس نمی تواند پس از ثبت قرارداد مانع اجرای این کد شود. پس اجرا شدن آن حتمی است.

قرارداد های عادی بین چند شخص صورت می گیرند و آنها تعهد می کنند که کاری را در آینده انجام دهند. مثل اجاره نامه که بین مستاجر و صاحب ملک نوشته می شود و طبق آن مستاجر باید ماهانه مبلغ مشخصی را به صاحب ملک پرداخت کند. در این نوع قرارداد ممکن است اعتماد کردن بسیار سخت باشد، ولی در قرارداد های هوشمند اعتماد نمیکنید بلکه ضمانت اجرای قوانین برنامه نویسی شده اطمینان  شمارا جلب می کند.

به همین دلیل، این قراردادها، پروژه ها و برنامه های قابل ایجاد هستند که بدون واسطه انجام می شود و بدون کم و کاست یا عدم بی اعتمادی طرفین به هم، اجرا خواهند شد. حتی برنامه نویس آن هم نمی تواند کد را تغییر داده یا دستکاری کند.

البته، قرارداد های هوشمند هنوز مشکلات زیادی دارند و برای استفاده از آنها در حوزه های مختلف، باید توسعه داده شوند. چون در حال حاضر، دولت ها این قرارداد ها را به رسمیت نمی شناسند مشکلات حقوقی و دولتی، و هزینه های پیاده سازی بر سر راه آن وجود دارد. همچنین اجرای این قراردادها از خطای انسانی مبرا نیستند از سویی دیگر، برنامه نویس های کاملا ماهر باید کدها را بنویسند تا بدون نقص باشند. پس هنوز کاربران عادی امکان ثبت این قرارداد ها را ندارند.

می‌توان گفت که استفاده‌های اتریوم در حوزه بانکی و مالی بی‌شمار است بهتر است بگوییم محدودیتی وجود ندارد. قرارداد های مربوط به معاملات مالی، وثیقه، بیمه نامه، تحقیقات علمی، انواع بیمه، خدمات پزشکی، انتخابات، توسعه محصول، زنجیره تامین و غیره برای ارتقا اعتماد می توانند از قرارداد های هوشمند اتریوم استفاده کنند. مزیت عمده برای توسعه دهندگان آن است که بدون نیاز به بلاکچین جدید می توانند قرارداد های هوشمند را ایجاد کنند و برای آن توکن ایجاد نمایند.

برای مثال  قرارداد مالک و مستاجر را هم می توان هوشمند کرد. به این صورت که با حذف واسطه، طرفین می بایست به تعهدات خود عمل کنند و مبلغ اجاره باید به طور غیر متمرکز به صاحب ملک پرداخت شود.
این پرداخت توسط مستاجر می تواند به صورت اتریوم پرداخت شود، به طوری که به آدرس قرارداد هوشمند مورد نظر ارسال می گردد. در صورت عقب افتادن پرداخت، مبلغ اجاره از ودیعه کم می شود تا به پایان برسد. تعیین شرط در کدهای قرارداد های هوشمند نیز آسان خواهد بود.

کاربرد اتریوم و قرارداد های هوشمند

یکی دیگر از پرکاربردترین استفاده‌های اتریوم در دنیای واقعی را می‌توان، نرم‌افزارهای پرداخت‌های مالی غیرمتمرکز دانست. این قبیل پرداخت که از آن  «دیفای» (DeFi) یاد می‌شود، شامل وام‌ها و قروضی است که در بستر قراردادهای هوشمند و صرافی‌های غیرمتمرکز اجرا می‌شوند. میکر دائو (MakerDAO) یکی از مشهورترین این پروژه‌هاست که با استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم توانسته یک ارز دیجیتال باثبات (ارزی با قیمت ثابت) را ایجاد کند که DAI نام دارد و توسط اتر (Ether) پشتوانه‌سازی می‌شود. نکته جالب در مورد این ارز، قیمت دائمی یک دلاری آن است.

نظام اقتصادی جهانی بر پایه تراکنش‌هاست و اتریوم قرار است به‌وسیله قراردادهای هوشمند هر چیز ارزشمندی را بدون خطرات احتمالی منتقل کند.

 

کاربرد اتریوم و قرارداد های هوشمند

استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم در بازارهای پیش‌بینی، از دیگر کاربردهای جالب این فناوری هستند.بازارهای پیش‌بینی به بازارهایی می گویند که می‌توان در آنها نتیجه یک رخداد یا اتفاق خاص را پیش‌بینی کرد. نتیجه یک بازی فوتبال، نتیجه کارزار انتخاباتی، حدس قیمت اجناس، شانس ایجاد یک جامعه در مریخ توسط «ایلان ماسک» و … ازجمله زمینه‌هایی هستند که از آنها با عنوان بازارهای پیش‌بینی نام‌ برده می‌شود.

می‌توان از توکن‌ها و قراردادهای هوشمند اتریوم به‌منظور اعطای پاداش به افرادی که در این بازار مشارکت کرده‌اند یا افرادی که به‌عنوان برنده شناخته می‌شوند، استفاده کرد.

ارزان بودن روند انجام کار را می‌توان نقطه برتری قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین اتریوم دانست.

یکی دیگر از کاربرد های اتریوم توکنیزه کردن دارایی هاست .توکن های اوراق بهادار، نمایانگر دارایی‌هایی نظیر سهام، املاک، فلزات گران‌بها یا … هستند. به‌وسیله توکن سازی این دارایی‌ها بر روی بلاک چین، صادرکنندگان می‌توانند به‌راحتی و با سهولتی به‌مراتب بیشتر نسبت به مراحل فیزیکی و کاغذبازی‌های موجود، اقدام به انتقال و کار با آنها کنند.

بازار توکن‌ های اوراق بهادار می‌تواند به یک فرصت چند تریلیون دلاری تبدیل شود و اتریوم ثابت کرده پلتفرم مناسب برای اجرای این کار است

کاربرد اتریوم و قرارداد های هوشمند

در بخش مدیریت هویت‌های دیجیتال هم می‌توان از قراردادهای هوشمند استفاده کرد که خدماتی مبتنی بر مدیریت هویت هوشمند را دریافت کرد که کاربر، خود مسئول اطلاعات هویتی خود است.

با استفاده از قراردادهای هوشمندی که توسط پروژه‌هایی نظیر uPort ارائه می‌شوند می توان مشکلات پرهزینه سرقت هویت و انحصار داده‌ها را از میان برد به این صورت که هیچ فردی نمی‌تواند اطلاعات شما را ببیند یا از آنها استفاده کند، مگر آنکه خود شما این اجازه را به‌وسیله uPort به آنها داده باشید.

اطلاعات شما بر روی بلاک چین اتریوم ذخیره‌ شده و شما تنها قادرید تا به‌وسیله اپلیکیشن uPort، مجوز بررسی آنها توسط دیگران را صادر نمایید.

کاربرد اتریوم و قرارداد های هوشمند

اتریوم در انتخابات هم می تواند به مردم کمک کند با به‌کارگیری اتریوم و ازآنجایی‌که هیچ‌کس به‌طور مستقیم کنترلی بر روی شبکه‌ی آن ندارد، دیگر خبری از نتایج تحریف‌شده درزمینه آرا وجود نخواهد داشت.

اگر طرفدار مردم سالاری و انتخابات سالم هستید باید بدانید اتریوم در این زمینه هم می تواند مفید باشد.

کاربرد اتریوم و قرارداد های هوشمند

موتور های جستجوی اینترنتی که روزانه از آنها استفاده می کنید اپلیکیشن ها و برنامه های مختلف  تمام اطلاعات شخصی شما را ذخیره کرده و با فروش آنها به شرکت‌های فعال در حوزه تبلیغات میلیاردها دلار در آمد کسب می کنند. بلاک چین اتریوم می‌تواند به چنین کاری پایان دهد.

به‌وسیله اتریوم می‌توان کاری کرد که با هر بار ذخیره اطلاعات توسط موتورهای جستجو، سوابق این کار در سیستم ثبت شوند. از همین رو چنین موتورهایی باید در ارتباط با ذخیره‌ی اطلاعات شما محتاط‌ تر عمل کنند تا وجهه‌ی عمومی‌شان مثبت باقی بماند و منجر به شکستن اعتماد مخاطبین نشود.

 

کاربرد دیگر اتریوم ذخیره غیر متمرکز است که مشکل اصلی مزارع سرور است .شرکت‌هایی مانند دراپ باکس یا مایکروسافت، حجم بالایی از داده‌ها را بر روی مزارع سرور ذخیره می‌کنند. در واقع یک مزرعه‌ی سرور، ساختمانی است که صدها سرور در آن قرار داده شده تا اطلاعات مختلفی در آن‌ها ذخیره شود.

مشکل مزارع سرور آنجاست که حجم بزرگی از اطلاعات در یک محل متمرکز شده‌اند و از همین رو در معرض نابودی به‌وسیله عوامل طبیعی و غیرطبیعی بسیاری هستند.

 اتریوم راه‌حلی مناسب برای ذخیره غیر متمرکز اطلاعات و داده ها به‌حساب می‌آید، چراکه فناوری بلاک چین می‌تواند در جهت رمزگذاری و انتقال سریع داده‌ها استفاده شود.

کاربرد اتریوم و قرارداد های هوشمند

در آخر اتریوم می‌تواند باعث به وجود آمدن انقلابی در سیستم سلامت دنیا شود.  تمام بیمارستان‌های دنیا می‌توانند، سوابق بیماران را بر روی بلاک چین ذخیره نموده در هرجایی به آنها دسترسی داشته باشند یا تصور کنید که اطلاعات ثبت‌ شده توسط ساعت هوشمندتان می‌تواند در سرتاسر دنیا در اختیار تمام بیمارستان‌های جهان قرار گیرد. در این صورت، می‌توان الگوهایی از شرایط پزشکی مانند حملات قلبی یا سکته‌ها را ثبت کرد و پیش از وقوع آنها، اتریوم  هشدارهای لازم را به افراد گوشزد کند.

شاید یک روز اتریوم  جانتان را نجات دهد.

هدف اتریوم چیست؟

کاربرد و هدف اصلی به وجود آمدن اتریوم این است که ما به جز خودمان برای انجام امور روزمره به بانک و شرکت یا نهاد خاصی نیاز نداشته باشیم.

کاربرد اتریوم و قرارداد های هوشمند

استقلال مهم ترین کاربرد و هدف اتریوم است. شاید با خودتان فکر کنید که بیت کوین نیز با همین هدف بوجود آمد. درست است که بیت کوین به واسطه بلاکچین به جای نیاز به سرور های متمرکز، از سیستم هایی در سراسر دنیا استفاده می کند و به همین جهت مستقل و غیر متمرکز است. اما اتریوم یک پله بالاتر از بیت کوین قرار می گیرد، چون با هدف اجرای غیر متمرکز کد های کامپیوتری، به افراد اجازه می دهد تا به جز پول، مابقی فرآیند ها را هم به این استقلال و غیر متمرکز بودن برسانند.