روبل دیجیتال در روسیه..

گروهی متشکل از ۱۲ بانک برای آزمایش روبل دیجیتال

بانک مرکزی روسیه از ایجاد یک گروه متشکل از ۱۲ بانک این کشور با هدف آزمایش روبل دیجیتال خبر داد.

گروهی متشکل از ۱۲ بانک برای آزمایش روبل دیجیتال

کشور روسیه یکی از بزرگترین کشورهای دنیا می باشد و به عنوان یکی از ابر قدرت‌های دنیا شناخته میشوذ. اخبارهای این کشور تاثیر زیادی بر اقتصاد دنیا دارد که بر جهان پوشیده نیست .

بانک مرکزی روسیه از ایجاد یک گروه متشکل از ۱۲ بانک این کشور با هدف آزمایش روبل دیجیتال خبر داد. اعضای این گروه بزرگ‌ترین بانک‌های روسیه از جمله اسبر بانک و وی‌تی‌بی و همچنین بانک‌های خصوصی بزرگی همچون تینکاف بانک را شامل می‌شوند.

بانک مرکزی روسیه همچنین بر برنامه این کشور برای تکمیل یک نمونه اولیه از پلتفرم روبل دیجیتال تا پایان سال جاری میلادی و آغاز آزمایش آن در ژانویه ۲۰۲۲ تاکید کرد.

این گروه بانک برنامه های روسیه برای تکمیل نمونه اولیه پلتفرم روبل دیجیتال را تا پایان سال ۲۰۲۱ و انجام آزمایش در ژانویه ۲۰۲۲ تأیید کرد. اولین مرحله آزمایش شامل صدور روبل دیجیتال و چندین عملیات دیگر است. سپس بانک روسیه قصد دارد تعداد شرکت کنندگان و دامنه فعالیت های آزمایشی را گسترش دهد.

اولگا اسکوروبوگاتووا ، معاون اول فرماندار بانک روسیه ، گفت

که روبل دیجیتال ضمن کاهش هزینه ها ، امکان پرداخت را  هم میتواند افزایش می دهد.

بانک روسیه رسماً برنامه های CBDC خود را با صدور مقاله مشاوره ای درباره توسعه روبل دیجیتال را اعلام کرد.

اولویت بندی بانک مرکزی برای روبل دیجیتال نسبت به ارزهای رمزنگاری شده خصوصی ، خشم برخی از چهره های برجسته را به همراه داشته است ، از جمله اولگ اریک Deripaska ، الیگارشی برجسته ، که اخیراً اظهار داشت که این بانک باید “یک ابزار مالی واقعی برای استقلال در شهرک های تجاری خارجی” ارائه دهد.

مدیر عامل شرکت تینکاف بانک گفت که سیاست های بانک مرکزی مانع از ارائه خدمات تجارت رمزنگاری توسط تینکاف می شود.

موفقیت ارزهای دیجیتال به‌ صورت اولین در جهان ، بسیاری از شرکت‌ها و حتی کشورهای جهان را بر آن داشت تا ارز دیجیتال و خدمات مالی خود را  در این زمینه توسعه دهند.

در این میان بزرگترین بانکهای دولتی و خصوصی در  روسیه نیز بیکار ننشسته و به‌دنبال راه‌اندازی اکوسیستم دیجیتال خود است.

اسبربانک روسیه، پیشنهادی مبنی بر راه‌اندازی یک شبکه بلاک چین، برای ارز دیجیتال خود موسوم به اسبرکوین (Sbercoin) را به بانک مرکزی این کشور ارائه داده و انتظار می‌رود که این ارز به زودی راه‌اندازی شود.

چین سرکوب ارزهای دیجیتال را از طریق بانک‌ها آغاز کرد