یک DAO مختص به بازی

گیلد در بازی های بلاک چین چیست؟

گیلد (Guild) اجتماعی از افراد است که در بازی های کامپیوتری شکل گرفته است و حال این بازی ها وارد دنیای رمزنگاری و بلاکچین می شوند و نقش تاثیر گذاری ایفا می کنند.

گیلد در بازی های بلاک چین چیست؟

حتما تا به حال اسم گیلد به گوشتان خورده یا اسامی دیگری مانند کلن (Clan)، فکشن (Faction) و یا کامیونیتی (Community) همان بازی هایی که  از قبل جزء فعالیت‌های اجتماعی به شمار می‌رفتند.

نیز اجتماعی از افراد است که حول بازی شکل گرفته است.

گیلد در واقع گروهی از افراد با علایق و دغدغه های یکسان برای انجام بازی گفته می شود که جهت تمرین یا مسابقه مشترک برنامه ای برای گروه ایجاد می کنند، به این گروه از بازی کنان گیلد گفته می شود ، تولد دوباره و ظهور این اصطلاح در دنیای غیرمتمرکز بلاک چین مربوط به دوره بازی های P2E می باشد،برای بررسی بیشتر این موضوع با ما همراه باشید

مفهوم گیلد از جمله اصطلاحات و مفاهیم بازی های بلاک چین می باشد که بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) آغازگر و سردمدار این جنبش است، در کشورهای زیادی مخصوصا فیلیپین بسیاری از مردم توانستند از این بازی کسب درآمد کنند، یک از عواملی که باعث جلب توجه افراد به این بازی بود؛ ترند شدن هشتگ #Thank You Axie در شبکه های اجتماعی است.

گیلد در بازی های بلاک چین چیست؟

کم کم عده ای از بازیکنانی که حرفه ای شده بودند برای کمک به ورود تازه واردان  طرح‌هایی که «بورسیه» (Scholarship) نام گرفتند گذاشتند که از این طریق اشتغال زایی هم می کردند. آنها در طی این طرح‌ها، با در اختیار قرار دادن دانش و سرمایه خود، بازیکنان جدیدی تربیت می‌کردند . بازیکنان بورسیه شده، یا اجاره ثابتی پرداخت می‌کردند و یا طبق عملکرد، دریافتی مشخصی داشتند.

گیلدهای سنتی بازی‌های آنلاین نسبت به دهه اول قرن جدید  افول نسبی مواجه شدند و دلیل این افول این بود که رفته رفته با بزرگتر شدن گیلد ها حوزه تاثیر رییس جامعه کاربری بیشتر شد.شرکت‌های بازیسازی و دیگر عوامل این صنعت با پرداخت رشوه، بازیکنان فراوان و جدی گیلدها را به خود جذب می کردند که در نهایت موجب فساد مدیران شد همچنین باعث تقسیم ناعادلانه درآمد و بهره مند شدن تنها عده‌ای از افراد ، حس برادری گیلدهای ابتدایی را از بین برد.

گیلدها در فضای رمزنگاری در واقعیت یک DAO مختص به بازی هستند و عموما توکن منحصر به فرد خود را دارند اما این بازی ها به تناسب گیلدهای بازی های سنتی آنلاین ضعیف تر می باشند و از قدرت زیادی برخوردار نیست، وجه بسیار حائز اهمیت بازی های کریپتویی کسب درآمد و جنبه اقتصادی بیشتر آنها نسبت به گیلدهای سنتی است.

گیلد در بازی های بلاک چین چیست؟

ویژگی های اصلی یک گیلد در فضای رمزنگاری

۱-خدمات آموزشی (در حوزه بازی و مسائل ابتدایی دنیای رمزارزها) ارائه می‌دهند.

۲-برنامه‌های بورسیه متعدد برای اجاره ملزومات بازی و شریک شدن در درآمد ارائه می‌کنند.

۳-یافتن بازی «پولساز و با پتانسیل» بعدی را انجام می‌دهند. برنامه‌های تشویقی و ایردراپ‌ها را دنبال می‌‌کنند.

۴-سیستمی برای ارزیابی اعضا دارند.

۵-خدمات/دانش در خصوص دیگر موارد مرتبط به بازی (همچون فارمینگ و غیره) را ارائه/اشاعه می‌دهند.

۶-فرایندی دموکراتیک (به کمک رای‌گیری) برای تصمیم‌گیری دارند.

بیشتر بازی های بلاک چین دارای ساختار شبه پانزی هستند یعنی اینکه سودآوری بازیکنان قبلی وابسته به ورود بازیکنان جدید به بازی می باشد؛ علاوه بر آن ساختارهای توکنیزه برای دارایی های بازی با دشواری برای ایجاد دنباله جهت بازی ها همراه خواهد بود زیرا با ایجاد دنباله توکنی جدید و اختصاصی برای آن ایجاد می شود، بنابراین سرمایه گذاری در بازی های بلاک چین دارای ریسک و در صورت موفقیت در آن با سودآوری همراه است.

به همین دلیل، برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری که به دنبال شرمایه‌گذاری در این حوزه بدون ریسک بالا هستند، سرمایه‌گذاری در گیلدها را راهی مطمئن‌تر یافته‌اند. نمونه این ذهنیت را می‌توان در سرمایه‌گذاری ۴.۶ میلیون دلاری صندوق اندرسن هوروویتز در Yield Guild Games و سرمایه‌گذاری‌های مشابه صندوق‌های معظمی همچون دلفی دیجیتال (Delphi Digital)، بلک‌تاور کپیتال (Blocktower Capital) و انیموکا برندز (Animoca Brands) در دیگر گیلدها همچون مریت سیرکل (Merit Circle)، گیلدفای (GuildFi) و غیره دانست.

 Yield Guild Games(YGG)

سرمایه گذاری YGG با توجه به شروع زودهنگامی که نسبت به دیگر رقبا داشت، به دنبال اهداف بزرگتری رفت. این گیلد به ازای هر بازی جدید، یک زیر DAO تشکیل می‌دهد و در صورتی که کاربران بخواهند تنها در یک بازی مشارکت داشته باشند، می‌توانند در آن DAO به خصوص شرکت و سرمایه‌گذاری کنند. همچنین YGG در دیگر گیلدها و بازی‌‌ها نیز سرمایه‌گذاری می‌کند.

گیلد در بازی های بلاک چین چیست؟

Yild Guild Games در بازی‌های غیر متمرکز، یک جامعه از بازیکنان و سرمایه گذاران ایجاد کرده است که با سرمایه گذاری در NFT ها، در دنیای مجازی و بازی‌های مبتنی بر بلاکچین، درآمد کسب می‌کنند.

رشد زیر بخش ها در دنیای این بازی ها غیر قابل انکار است، در این سرمایه گذاری چندین گیلد بزرگ وجود دارند که هر کدام شامل هزاران بورسیه می باشند، هر گیلد مدل پیشرفت و رشد منحصر به فردی را تدوین می کند تا در راه های که کمتر طی شده است؛ قدم بگذارد.

آینده گیلد ها در فضای رمزنگاری چگونه موفق می شود؟

بازی های بلاک چین برای موفق شدن در این مسیر باید در جهت پیشرفت گیلد های خود از نظر افزایش جنبه سرگرمی بازی ها و پایداری پول سازی و توکینزه کردن اقدام کنند. در نتیجه اگر گیلدی صرفا به محلی برای تجمیع و اجاره دادن توکن‌های بی‌همتای بازی‌ها بدل شود، در صورت بهبود پیدا نکردن بازی‌های بلاکچینی، ممکن است موفق به حفظ پایداری و رشد اقتصادی در درازمدت نباشد.

اداره گیلدها عموماً به شکل عمومی و در فرم DAO انجام می شود، تعداد توکن های حاکمیتی در انجام رای گیری نقش غالب و موثر دارند پس می توان روش رای گیری مربعی را جایگزین این عمل برای کاهش اثر توکن های حاکمیتی قرار داد.

گیلد در بازی های بلاک چین چیست؟

رای گیری مربعی چیست؟ در رای گیری مربعی نهنگ ها و بازیگران یا گیمرهای بزرگ بیشترین تاثیر را دارند، اما علاوه بر آن بازیگران کوچک می توانند در تصمیم گیری ها شرکت کنند، تشکیل گروه دهند و به ارائه پیشنهادهای مفید بپردازند.

هزینه توسعه بازی‌های بلاکچینی نسبت به همتایان AAA (کلاس جهانی) بسیار اندک است. این قضیه این امکان را فراهم می‌‌کند که گیلدها بتوانند مستقیما در فرایند ساخت بازی‌ها وارد شوند  و طبق نظر و خواسته کاربران بی شمار خود طراحی و ساخته شوند . می‌توان آن‌ها را صندوق سرمایه‌گذاری جمعی در حوزه بازی دانست.

تاکنون استودیو‌های بزرگ بازیسازی دست بالا را در طراحی و کسب درآمد از بازی‌ها داشته‌اند، شاید وقت آن است که کمی موازنه به سمت گیمرها تغییر کند.

نتیجه گیری

گیلد ها می توانند نقش تاثیر گذاری در آینده بازی های بلاکچین ایفا کنند . بدلیل استفاده از خلاقیت و تبادل نظر در گیلد ها راه‌های متفاوتی برای رشد ارگانیک هر یک وجود دارد. گیلدها را می‌‌توان نقطه تلاقی وب ۳، بازی‌های P2E و سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) دانست. با ترکیب این سه، پیشامدهای شگفت‌انگیزی می‌تواند رخ دهد. گیلدها می‌توانند تنها یک کلوب برای اجاره اقلام مرتبط با بازی باشند یا صندوق سرمایه‌ای خطرپذیر در حوزه بازی باشند.