صنعت بازی و بلاک چین

گیمفای (GameFi) چیست؟

GameFi ترکیبی از بازی‌های ویدئویی (Gaming) و بازار ارز دیجیتال غیرمتمرکز (DeFi) است. استفاده از فناوری بلاک چین به بازیکنان این اجازه را می‌دهد تا تنها مالک تأییدشده منابع مجازی در بازی باشند.

گیمفای (GameFi) چیست؟

امروزه در صنعت بازی و بلاک چین GameFi محبوبیت زیادی دارد زیرا گیم فای (GameFi) از ارتباط میان دو صنعت در حال توسعه  یعنی دیفای (DeFi) و گیمینگ (gaming) به دست آمده است.

GameFi پلتفرم دیفایی است که برای ساخت و تولید بازی‌های جدید مبتنی بر بلاک‌چین استفاده می‌شود و در واقع، بخشی از پروژه بزرگ دیفای یا همان بسترهای غیرمتمرکز امور مالی است که از ابزارهای این‌چنینی بهره می‌برد.

اکنون کاربران بازی‌های ویدیویی سنتی که مجبور بودند برای انجام بازی‌های آنلاین پول پرداخت ‌کنند، جذب بازی‌های ویدیویی بلاک چین شده‌اند زیرا در این مدل بازی‌ها می‌توانند در ازای زمان و تلاش خود پاداش نیز دریافت کنند و همزمان با سرگرمی، کسب درآمد کنند.

این بازی ها به دلیل اینکه برای درآمدزایی، ابزار مناسبی هستند، بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته اند. این توکن از طریق سیستم Play to Earn قابل دستیابی هستند و همچنین می توان آنها را به متقاضیان فروخت.

گیمفای( GameFi )چیست؟

ویژگی بارز GameFi غیر قابل تعویض بودن توکن های بازی یا همان NFT ها است و ویژگی بعدی آن غیر متمرکز بودن امور مالی یا همان DeFi hsj .

از آنجا که گیمرها در GameFi  می‌توانند منابع و دارایی درون بازی خود را با ارزهای رمزنگاری‌شده مبادله کنند، به توکن هایی دست پیدا می کنند .NFT ها دارایی‌های دیجیتالی هستند که با استفاده از فناوری بلاک چین تولید می‌شوند. برخلاف توکن‌های قابل ‌معامله، NFT ها منحصربه‌فرد، غیر قابل تقسیم و مخصوص به یک فرد هستند و نمی‌توان آن‌ها را جا‌به‌جا کرد. مثل   آواتارها، حیوانات، خانه‌ها، ابزارها و…

DeFi یک شبکه ارز دیجیتال است که به واسطه‌های مالی مرکزی مانند بانک‌ها متکی نیست و درعوض از قراردادهای هوشمند روی بلاک چین استفاده می‌کند؛ برای مثال در برخی پروژه‌های  GameFi قمار مجاز است؛ بنابراین بازیکنان می‌توانند برخی از توکن‌های خود را مسدود کنند تا مقداری منابع به دست بیاورند.

تمام تراکنش‌ها در بستر گیم فای با توکن‌ها انجام می‌شود. 

اهمیت گیم فای یا بازی های مبتنی بر بلاک چین در این است که یک کاربرد جدید برای ارزهای دیجیتال را به جامعه معرفی می کند.

اگر ارزهای دیجیتال تا به امروز برای سرمایه گذاری و سفته بازی استفاده می شده است، در این موج جدید توکن های گیم فای  با هدف ایجاد درآمد مبتنی بر ارزهای دیجیتال وارد بازار پر تلاطم این دارایی ها شده است.

موج دیجیتال شدن زندگی یک شتاب تصاعدی را در پیش خواهد داشت به طوری که کارشناسان این حوزه پیش بینی می کنند که زندگی انسان در مدت زمان کوتاهی با فضای دیجیتال به طور کامل درگیر می شود. یکی از دلایل مهمی که کارشناسان معرفی میکنند، حرکت جریان اقتصادی به سمت و سوی اقتصاد دیجیتال است و این به این معنی است که افراد برای کسب درآمد مجبور به تعامل و توسعه کسب و کار خود مبتنی بر شرایط فضای دیجیتال می شوند.

همانطور که افراد در سال ۲۰۲۱ آرزو می کنند که در سال ۲۰۰۰ میلادی مقدار بیت کوین خریده بودند، در کمتر از ۲۰ سال آینده نیز افراد برای عدم سرمایه گذاری بر دارایی های دیجیتال مبتنی بر تکنولوژی NFT افسوس می خورند.

گیمفای( GameFi )چیست؟

خدمات گیم فای برای کاربران

۱- گیم فای کیف پول‌های رمزارزی در اختیار کاربران قرار می‌ دهد که امکان درآمدزایی از بازی‌ها را به کمک ارزهای دیجیتال فراهم می‌کنند.

۲-امکان باگ‌بانتی(bug bunty) خودکار یعنی عیب‌یابی موجود در اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز در این بستر وجود دارد.

۳-بازاری برای به‌اشتراک‌گذاری و فروش بازی‌های مختلف در بستر شبکه‌های غیرمتمرکز در اختیار کاربران می گذارد

۴-به کاربران امکان تجربه بازی‌های مشارکتی متنوع می دهد  یعنی کاربران بازی‌های خود را به بستر شبکه‌های غیرمتمرکز می آورند و با کاربران دیگر تجربه‌هایشان را از طریق بازی‌ها به اشتراک می گذارند.

۵-گیم فای توکنی موسوم به گیم‌کوین هم فراهم کرده که برای تأمین هزینه‌ها و تراکنش‌های مختلف مربوط به بازی‌ها کاربرد دارد.

۶-بیشتر بازی‌های GameFi برای دانلود و بازی‌کردن به‌صورت رایگان هستند که سبب می‌شود نسبت به بازی‌های سنتی در دسترس‌تر باشند؛ درحالی‌که هیچ هزینه اولیه‌ای برای آن‌ها وجود ندارد، اما برخی از بازی‌ها ممکن است از شما بخواهند که توکن‌ها، کاراکترها و موارد دیگر را برای شروع بازی خریداری کنید.

۷-دارایی‌ها و NFT های خود را برای همیشه در بلاک چین ذخیره می کند. یعنی اگر سیستم شما خاموش شود، سبب از دست رفتن تلاش و پیشرفت شما در بازی نمی‌شود.

۸-پروژه‌های GameFi مکانیسم‌های گیم‌پلی ساده‌ای را برای گیمرها طراحی می‌کنند.بازیکنان با هر سن و تجربه می‌توانند به‌راحتی در این بازی‌ها شرکت کنند.

۹-بازی‌های گیم فای طوری طراحی شده‌اند که امکان بازی‌کردن آنها در مرورگرها هم وجود دارد. نیاز به دانلود هیچ اپلیکیشن خاصی از اپ‌استورها یا گوگل‌پلی و… وجود ندارد.

گیمفای( GameFi )چیست؟

چگونه از گیم فای کسب درآمد کنیم؟

گیم‌فای پلتفرمی است که باید برای کسب درآمد در آن بازی کنید. بازیکنان با بازی‌کردن ارز دیجیتال به دست می‌آورند و می‌توانند آنها را برای بازی‌های دیگر و تأمین هزینه‌های مختلف مرتبط با گیمینگ خود و حتی خرید چیزهای دیگر خرج کنند.

در برخی از بازی‌های بلاک چینی، بازیکنان در ازای رسیدن به اهداف مشخص‌شده در بازی، پاداش‌های مالی دریافت می‌کنند. در حقیقت مدل بازی برای کسب درآمد مشخصه پروژه‌های گیمفای موفق است. وجوه اعطاشده در مدل‌های بازی برای کسب درآمد، معمولاً از ذخیره توکن‌های بومی که در یک قرارداد هوشمند نگهداری می‌شوند برداشت می‌شود.

امروزه مفاهیمی مانند سرمایه‌گذاری، استخراج نقدینگی و بازدهی مالی، مسیر خود را در پروژه‌های GameFi باز کرده‌اند. همه این‌ها راه‌هایی هستند که بازیکنان می‌توانند درآمد غیرفعالی درون بازی داشته باشند. همچنین گیمرها می‌توانند دارایی‌های درون بازی خود را برای کسب سود سالانه و دیگر جوایز به اشتراک بگذارند که می‌شود از آن‌ها برای بازکردن سطوح جدید یا خرید آیتم‌های اضافی بازی استفاده کرد. در عین حال بازیکنان می‌توانند با ضمانت گذاشتن دارایی‌های خود در بازی وام بگیرند.

اقلام و محصولات درون بازی در یک بلوک از بلاک چین که در یک شبکه رمزنگاری اجرا می‌شود، ذخیره می‌شوند. یکی دیگر از مزیت‌های گیم فای این است که فناوری بلاک چین اجازه می‌دهد تا توکن‌ها و آیتم‌های درون بازی با ارزهای دیجیتال و درنهایت پول نقد واقعی و فیات معامله شوند. برای افزایش تجربه بازی و پیشرفت، بازیکنان بازی آنلاین مواردی مانند سکه، اسلحه، زندگی اضافی، شخصیت‌های سفارشی، لباس‌ها، آواتارها، لوازم جانبی و غیره را مستقیم از بازی خریداری می‌کنند.

گیم پلی سنتی شامل خرید از فروشگاه‌های متعلق به توسعه‌دهندگان بازی است و توسعه‌دهندگان را به درآمد می‌رساند. این امر می‌تواند تجربه بازی آنلاین بازیکنان را محدود کند؛ به‌ویژه آن‌هایی که نمی‌خواهند پول زیادی را برای بازی خرج کنند. از سوی دیگر با بازی‌های کریپتو و گیم فای این خریدها با ارزهای رمزنگاری‌شده انجام می‌شود.

گیمفای( GameFi )چیست؟

چگونه در گیم فای بازی کنیم؟

برای بازی با موبایل در گیم‌فای توصیه می‌شود که برای IOS یا اندروید از گوگل‌کروم استفاده شود. پیش از هرچیز باید در سایت رسمی گیم فای ثبت‌نام کنید و سپس گزینه چندبازیکنه(Multiplayer) یا کوئیک‌مچ(Quick Match) را انتخاب نمایید و بعد به سراغ کلیک روی گزینه هاست(host) بروید.

البته انتخاب هاست در این مرحله از کار ضرورت ندارد. چرا؟ چون اگر این کار را هم انجام ندهید، خود پلتفرم برایتان به‌طور تصادفی گزینه موردنظر را انتخاب می‌کند. بعد از این، بازیکنان دیگر می‌توانند از طریق سیستم مچ‌میکینگ‌(match-making) یا حریف‌یابی به شما بپیوندند.

بهتر است که بازیکنان برای خود کنترلر تهیه کنند چون بازی با کنترل‌های کیبوردی چندان آسان نیست. برای پیوستن به یک بازی، باید آن را از گوگل‌پلی یا اپ‌استور دانلود کنید و گزینه چندبازیکنه(Multiplayer) یا کوئیک‌مچ(Quick Match) را انتخاب نمایید. بعد هم به سراغ انتخاب گزینه جست‌وجو(Search) بروید.

یافتن بازیکنان دیگر زمان می‌برد. باید یک دقیقه صبر کنید. اگر قصد میزبانی بازی را دارید، بعد از انتخاب گزینه چندبازیکنه یا کوئیک‌مچ که به معنای بازی سریع است، گزینه پیوستن(Join) را انتخاب کنید.

در این صورت در سیستم حریف‌یابی گیم فای قرار می‌گیرید و می‌توانید دوستانتان را هم از طریق گزینه چت(chat) در گوشه سمت راستِ بالای صفحه به بازی دعوت کنید.

در بازی های NFT این احتمال وجود دارد که افراد سرمایه خود را از دست بدهند و مقدار این ضرر بستگی به نوع بازی و ارزش NFTهایی که نگهداری می کنند، دارد. از آنجایی که ارزش NFTها بستگی به میزان قیمتی که مردم روی آن می گذارند دارد، بنابراین افراد باید مشابه بازار ارزهای دیجیتال، آن بخش از سرمایه خود را وارد این حوزه کنند که در صورت از دست دادن آن دچار آسیب مالی شدید نشوند.

گیمفای( GameFi )چیست؟

محبوب ترین گیم فای

صدها پروتکل در گیم فای وجود دارد. اما فقط تعداد اندکی از آنها معمولا از سوی بیشتر کاربران استفاده می‌شوند. اما محبوب ترین پلتفرم ها اکسی‌اینفنیتی(Axie Infinity) ،  سندباکس و دسترالند هستند  که در زمینه متاورس هم فعال هستند

اکسی‌اینفنیتی(Axie Infinity)

اگر طرفدار دنیای GameFi باشید احتمالا اسم این بازی را هم شنیده باشید. در این بازی کاربر باید موجوداتی که با اسم آکسی شناخته می‌شوند را جمع‌آوری کند و آکسی‌های جدیدی را از طریق آن‌ها ایجاد نماید و پرورش دهد. سپس از آن‌ها در بازی‌های PvP و در مقابل دیگر پلیرها استفاده کند. از طریق این بازی کاربر می‌تواند درآمد کسب کند و از آن برای تولید مثل و پرورش اکسی استفاده کند. سپس می‌توانید اکسی‌هایی که پرورش داده‌اید را نیز داخل مارکت پلیس بازی بفروشید.

توکن سندباکس (The Sandbox)

ارز دیجیتال Mana چیست؟