مرتبط با ۷۲۰۰۰ آدرس IP

۴/۵ میلیون آدرس کیف‌پول بیتکوین ایرانی

اتباع ایرانی از بیت کوین برای استخراج و تصفیه وجوه استفاده می کنند

لینک گزارش ماه پیش سایفرتریس مبنی بر شناسایی ۴/۵ میلیون آدرس کیف‌پول بیتکوین مرتبط با ۷۲۰۰۰ آدرس IP منحصربفرد ایرانی:

https://ciphertrace.com/sanctions-research-more-than-72000-unique-iranian-ip-addresses-linked-to-more-than-4-5-million-unique-bitcoin-addresses/

شناسایی موقعیت جغرافیایی آدرس کیف‌پول‌ها پدیده جدیدی است که باعث می‌شه درباره دو موضوع زیر نگران باشیم:

۱- رمز‌ارزها و توکن‌های متمرکز با قابلیت فریز کردن موجودی یک آدرس خاص. مثل Tether و USDC و PAX و…

۲- صرافی‌های متمرکز خارجی. بایننس اخیرا اعلام کرده که یکی از اولین صرافی‌هایی است که سیستم CipherTrace Traveler رو پیاده‌سازی کرده.

اگه نمی‌دانید سرویس Traveler شرکت CipherTrace چیست باید بگم این یک سامانه پیشرفته جدیده که VASPها یعنی هر موسسه یا شرکت یا سازمانی که با دارایی‌های رمزنگاری شده مرتبط هستند از جمله صرافی‌ها، OTCها، بانک‌ها و سایر موسسات مالی مثل Tether و… بهش متصل میشوند با هدف کنترل انطباق با قوانین و مقرارت شبکه مقابله با جرایم مالی (FinCEN) و گروه ویژه اقدام مالی (FATF).

به زبان ساده وقتی یک صرافی Traveler رو پیاده‌سازی می‌کند یا به آن متصل می‌شود یعنی می‌خواهد کنترل کند و مطمئن بشوذ که قوانین FATF و FinCEN رو در تمام فرآیندها، معاملات و تراکنش‌ها کامل اجرا می‌کند. مثلا یکی از الزاماتی که تحت قانون تراول FATF پیش‌تر ابلاغ شده این است که در صورت انتقال رمزارزها باید هر دوطرف اعم از گیرنده و فرستنده اطلاعاتشان کامل و واقعی باشد و اینجاست که CipherTrace Traveler وارد کار می‌شود که به سرویس‌هایی مثل صرافی‌ها کمک میکند برای شناسایی هویت کاربران و تطابق با قوانین مذکور.

از نظر من این یک هشدار جدی برای فعالین ارزهای دیجیتال در ایران است. تمام صرافی‌های خارجی حتی صرافی‌های خارجی که همچنان با مدارک ایرانی احراز هویت می‌کنن چنانچه در کشوری مستقر باشن که به FATF پیوسته‌ است دیر یا زود ملزم به اجرای این مورد و شفاف‌سازی هویت کاربران خواهند شد.

از زمان نظارت بر استفاده از IP مربوط به تحریم ها در سراسر بلاکچین بیت کوین ، CipherTrace بیش از ۷۲۰۰۰ آدرس IP منحصر به فرد ایرانی را کشف کرده است که به بیش از ۴٫۵ میلیون آدرس منحصر به فرد بیت کوین مرتبط هستند.

این آدرس های IP ایرانی درگیر معاملات مستقیم ارزهای دیجیتال بودند یا برای پرس و جو از بلاکچین مورد استفاده قرار گرفتند تا اعتبارات موجود در آدرس های رمزنگاری را کنترل کنند.

بسیاری از آدرسهای بیت کوین برچسب خورده با چندین IP ایرانی مرتبط شده اند ، که احتمالاً نشانگر استفاده از کیف پولهای موبایل متصل به چندین منبع اینترنتی است. آدرس های IP در دستگاه های تلفن همراه با شروع جلسات داده جدید ، به طور مداوم توسط ارائه دهندگان خدمات تازه می شوند.

این آدرس های IP به طور مستقیم در بلاکچین قابل مشاهده نیستند ، به این معنی که بانک ها ، مشاغل خدمات پول یا صرافی های رمزنگاری به طور مستقیم ارتباط بین آدرس بیت کوین و کاربران در یک کشور تحریم شده را که درخواست می کنند ، مشاهده نمی کنند.

اتباع ایرانی از بیت کوین برای استخراج و تصفیه وجوه استفاده می کنند زیرا این کشور با استفاده از برق ارزان قیمت برای تأمین انرژی سکوهای استخراج ، از معادن مجاز مجوز استفاده می کند. وجوه استخراج شده در این صورت می توانند در بازار جهانی تصفیه شوند ، که در صورت عدم بررسی آدرس ها برای  linkedا پیوند داده شده IP ، اغلب بدون مشخص شدن اینکه از کدام قسمت از جهان آمده اند ، می توان آنها را منحل کرد.

هنگامی که صحبت از ارز دیجیتال می شود ، اجتناب از خطرات تحریم باید بیش از نظارت بر آدرس ها و افراد ذکر شده در لیست تحریم های تعیین شده یک کشور باشد. این لیست ها ممکن است برخی از آدرس های ارز رمزنگاری شده مرتبط با یک شخص تعیین شده را شامل شود ، با این حال ، آنها اغلب ناقص هستند و فقط چند آدرس را در کیف پول شخص تعیین شده ذکر می کنند. ابزارهای تجزیه و تحلیل بلاکچین می توانند این خلاء ها را پر کنند.

موسسات باید بررسی کنند که دفترچه های بلاکچین برای فعالیتی که ممکن است در ایران منشا یا خاتمه یابد ، بررسی کنند. “

موسسات مالی هنگام بررسی احتمال برخورد با موضوعات تحریم ، باید رویکرد مبتنی بر ریسک را در پیش بگیرند.موسسات مالی ممکن است قبل از تشخیص مشکوک بودن معامله ، شاخص های اضافی و حقایق و شرایط پیرامونی مانند فعالیت مالی تاریخی مشتری و وجود پرچم های قرمز دیگر را در نظر بگیرند.

داده های IP باید تمام استراتژی های کاهش خطر تحریم ها را تأمین کنند تا اطمینان حاصل کنید که یک موسسه مالی با کشورهای تحریم شده معامله نمی کند. در حالی که متداول ترین روش برای درج داده های IP جمع آوری آن در ورود مشتری برای شناسایی اشخاص خارجی است که به موسسه ای دسترسی پیدا می کنند ،

این روش برای تشخیص معاملات از حوزه های مجاز  کافی نیست و اغلب توسط VPN به راحتی خنثی می شود. تکمیل استراتژی تحریم های یک موسسه مالی با این داده های IP اضافی جمع آوری شده از بلاکچین ، به اطمینان از مشاهده دقیق تر جغرافیایی که مشتریان در آن معاملات یا تعامل می کنند ، کمک خواهد کرد.

CipherTrace در حال حاضر چندین میلیون پایگاه داده IP را در کشورهای تحریم شده از جمله کره شمالی ، سوریه و ایران جمع آوری کرده است. قابل ذکر است ، تحلیلگران CipherTrace در IP های ایران در سال گذشته بلاکچین بیت کوین را در مقایسه با سایر حوزه های مجاز ، افزایش داده اند.

آنچه که درباره کیف پول ارز دیجیتال باید بدانیم