بیت کوین تحت سلطه بازیگران بزرگ

۵۵ درصد از بیت کوین در دست تقریباً ۱۱۰۰۰ نهاد

این گزارش همچنین نشان داد که یک دهم تمام ماینر های بیت کوین 90 درصد از نرخ هش شبکه را کنترل می کنند.

۵۵ درصد از بیت کوین در دست تقریباً ۱۱۰۰۰ نهاد

محققان دریافته اند که تقریباً ۱۱۰۰۰ نهاد مسئول بیش از نیمی از حجم زنجیره ای بیت کوین هستند.

بر اساس مطالعه ای که توسط دفتر ملی تحقیقات اقتصادی (NBER) در ۲۱ اکتبر منتشر شد، ۱۱۰۴۳ نهاد زنجیره ای ۵۵ درصد از حجم شبکه بیت کوین را تشکیل می دهند. صرافی‌های ارزهای دیجیتال سه چهارم حجم زنجیره‌ای را تشکیل می‌دهند.

این گزارش نشان داد که ۱۰۰۰ سرمایه گذار بزرگ تقریباً ۳ میلیون بیت کوین یا ۱۵٫۹ درصد از بیت کوین در گردش را کنترل می کنند، در حالی که ۹۰۰۰ سرمایه گذار بزرگ بعدی تقریباً ۲ میلیون بیت کوین یا ۱۰٫۶ درصد از بیت کوین در گردش را در اختیار دارند.

نویسندگان گزارش نتیجه می‌گیرند که علیرغم افزایش سرمایه‌گذاران جدید که توسط بازار صعودی ۲۰۲۱ BTC جذب شده‌اند، شبکه بسیار متمرکز باقی می‌ماند.

اکوسیستم بیت کوین هنوز تحت سلطه بازیگران بزرگ و متمرکز است، خواه استخراج کنندگان بزرگ باشد یا دارندگان بیت کوین و یا صرافی ها.
با این حال، این مطالعه همچنین اشاره کرد که دارندگان جداگانه بیت کوین در حال حاضر ۸٫۵ میلیون بیت کوین یا ۴۵٫۱ درصد از عرضه را نمایندگی می کنند.

NBER همچنین تمرکز قابل توجهی را در بخش استخراج بیت کوین شناسایی کرد و تخمین زد که ۱۰ درصد از ماینرها ۹۰ درصد از نرخ هش جهانی را کنترل می کنند. این گزارش اضافه کرد که تقریباً ۵۰ ماینر (تقریباً ۰٫۱٪ از شبکه) ۵۰٪ از کل قدرت هش شبکه بیت کوین را در اختیار دارند.

در حالی که NBER ادعا می‌کند تمرکز نرخ هش شبکه بیت‌کوین را در معرض خطر حمله ۵۱ درصدی قرار می‌دهد، این گزارش موقعیت فرضی را ارائه نمی‌ دهد که در آن ماینرهای برتر جهان انگیزه حمله به شبکه را داشته باشند.

بر اساس شاخص مصرف برق بیت کوین (BECI) دانشگاه کمبریج، توزیع جهانی قدرت هش از سپتامبر ۲۰۱۹ به طور قابل توجهی افزایش یافته است – زمانی که سهم چین به ۷۵٫۵ درصد رسید.

در حالی که سرکوب مجدد چین علیه ماینرهای داخلی بیت کوین باعث مهاجرت اخیر ماینرهایی به دنبال برق ارزان قیمت در آمریکای شمالی، آسیای مرکزی و اروپای شرقی شده است، داده های BECI نشان می دهد که قدرت هشینگ چین تا قبل از سرکوب در آوریل ۴۰ درصد کاهش یافته بود.