ارتباط آن با حجم کل معاملات

Open Interest در بازار ارز دیجیتال

از Open Interest برای اشاره به مجموع قراردادهای باز و فعال استفاده می‌شود. اگر میزان Open Interest یک ارز دیجیتال بالا باشد، یعنی تعداد زیادی از معامله گرها روی تغییرات قیمتی آن ارز دیجیتال حساب باز کرده‌اند.

Open Interest در بازار ارز دیجیتال چیست ؟

معامله گران در بازار همواره بدنبال اطلاعاتی هستند که موجب برتری آنها در بازار باشد. با ارزش‌ترین اطلاعات برای آنها این است که بدانند معامله گرهای دیگر چه کار می‌کنند. Open Interest می‌تواند تا حدود زیادی چنین اطلاعاتی را در اختیار معامله گرها قرار دهد.

Open Interest (OI) چیست؟

Open Interest را میتوان به عنوان حجم کلی از تعداد قراردادهای مشتقه باز یا قراردادهای معوق برای یک بازار یا ارز دیجیتال خاص توصیف کرد.به بیان ساده تر Open Interest با جمع کردن همه پوزیشن‌های باز (پوزیشن‌های خرید و فروش) و کسر کردن آن از پوزیشن‌های بسته شده محاسبه می‌شود.

Open Interest با توجه به تعداد قرارداد‌های باز تغییر می‌کند.

حجم کل معاملات و Open Interest تا حدود زیادی به هم مرتبط هستند. هر چند که حجم کل به تمامی معاملات اشاره دارد، و Open Interest تنها شامل پوزیشن‌های باز است.

برای درک بهتر و استفاده از اعداد و نمودارها میتونید از سایت coinglass استفاده کنید :

https://www.coinglass.com/

Open Interest در بازار ارز دیجیتال بیانگر چیست؟

صفحه اول سایت coinglass

در بازار آتی (Futures)، از Open Interest برای اشاره به مجموع قراردادهای باز و فعال استفاده می‌شود. اگر میزان Open Interest یک ارز دیجیتال بالا باشد، یعنی تعداد زیادی از معامله گرها روی تغییرات قیمتی آن ارز دیجیتال حساب باز کرده‌اند.

زمانی که میزان Open Interest یک ارز دیجیتال به بالاترین میزان ثبت شده خود رسیده باشد،یعنی با هشدار نوسان قیمت شدید در کوتاه مدت روبه‌رو شدیم.

 تاثیر نوسان قیمت در کوتاه مدت مثبت خواهد بود با منفی؟

اگر پوزیشن‌های لانگ نقد شوند، قیمت کاهش پیدا می‌کند و برعکس اگر پوزیشن‌های شورت نقد شوند، قیمت افزایش خواهد داشت.

Open Interest در بازار ارز دیجیتال بیانگر چیست؟

معامله گران هوشمند با استفاده از معیارهای حجمی و مفهوم Open Interest می توانند فرصت های معاملاتی را شناسایی کنند، و زمان ورود و خروج مناسب را در بازار را با بهترین قیمت کشف کنند. همچنین میتوانندبرای درک بهتر پیروی بازار از روند خاصی یا رنج زدن در نقاط مختلف قیمت استفاده کنند.همچنین به تمعامله گرها کمک می‌کند که متوجه قدرت و یا ضعف بازار شوند.

افزایش Open interest نشان میدهد موقعیت های جدید در حال افزایش هستند، که نشانه یک بازار سالم و فعال است. با این حال، کاهش OI به معنای کاهش تعداد موقعیت ها است، که نشان دهنده ورود بازار به یک مرحله محدود است.

Open Interest در بازار‌های سنتی به عنوان معیاری برای تشخیص قدرت روند قیمت و تجزیه و تحلیل احساسات بازار استفاده می‌شود.

Open interest با توجه به اینکه سفارش های خرید و فروش باز را نشان می دهد نشان دهنده مقدار سرمایه‌ای است که وارد بازار می‌شود و همچنین از بازار خارج می‌شود. اگر سرمایه بیشتری به بازار آتی وارد شود، سود باز افزایش پیدا می‌کند و اگر سرمایه بیشتری از این بازار خارج شود، Open interest کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین می‌توان گفت که افزایش Open interest نشان از بازار گاوی و کاهش آن نشان از بازار خرسی دارد.

Open Interest در بازار ارز دیجیتال بیانگر چیست؟

معمولا تحلیلگران به بررسی ارتباط بین قیمت یک دارایی، حجم و Open interest برای تحلیل احساسات حال حاضر بازار می‌پردازند.

نکته: بیاد داشته باشید که تکیه کردن بر یک شاخص و معیار برای تحلیل بازار و تصمیم‌گیری در بازار روش درستی نیست .بازار رمزارزها میتواند بسیار ناپایدار شود و برای سرمایه گذاران که شناختی درباره عملکرد بازار ندارند همواره پرریسک و خطرناک میباشد. اگرچه معاملات آتی و آپشن سرمایه گذاران را قادر میسازند بدون مواجهه مستقیم از بازار سود ببرند، اما وقایعی که بر احساسات و حجم این بازارها تأثیر میگذارند میتوانند به میزان قابل توجهی بر سودآوری این معاملات تأثیرگذار باشند.

 اگر Open interest همراه با قیمت و حجم ارز دیجیتال مورد نظر افزایش پیدا کند، می‌توان نتیجه گرفت که روند صعودی در حال شکل گرفتن است و نرخ ارز مورد نظر بالا خواهد رفت.

بنابر این Open interest در کنار سایر شاخص های پر اهمیت مثل حجم و قیمت ، معامله گران و تحلیلگران را برای درک درست احساسات غالب بازار و شناسایی روند صعودی و نزولی و همچنین ورود و خروج سرمایه به بازار راهنمایی می کند.